به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) ادعا کرد که دولت او در راستای اعمال فشار بر «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونوزئلا محاصره یا «قرنطینه کردن» این کشور را بررسی می‌کند. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، ترامپ توضیح بیشتری درباره جزئیات این طرح، زمان اجرا یا چند و چون اجرای آن ارائه نکرد. دولت او تا به حال فشار اقتصادی بر دولت ونزوئلا را در دستور کار قرار داده است. 

ترامپ در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا او با توجه به میزان حضور روسیه، چین و ایران در ونزوئلا او محاصره یا قرنطینه این کشور را بررسی می‌کند، گفت: «بله دارم این کار را می‌کنم.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به سوال دوباره خبرنگار مبنی بر اینکه «دارید این قضیه را بررسی می‌کنید» گفت: «بله، دارم این کار را می‌کنم. بله. بررسی می‌کنم.» او از ارائه جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرد.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی «خوان گوآیدو»، رهبر شورای ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش‌های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.