چهارشنبه, ۰۵ آگوست ۲۰۲۰
چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 بررسی همکاری معدنی ایران با کوبا، مکزیک، نیکاراگوئه و برزیل

خبرگزاری شبستان: رشد ایران در معادن باعث استقبال کشورهای خارجی از این بخش شده است و سرمایه گذاری های بسیاری در این حوزه انجام شده است و در حال حاضر نیز کوبا، مکزیک، نیکاراگوئه و برزیل در حال بررسی راه های همکاری معدنی با ایران هستند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است. از معادن موجود در کشور ۵۴۲۲ معدن فعال هستند و ۲۰۸۶ معدن نیز فعال نیستند. همچنین ۳۵۹ معدن در حال تجهیز قرار دارد.

بنابراین گزارش، رشد ایران در معادن باعث استقبال کشورهای خارجی از این بخش شده است و سرمایه گذاری های بسیاری در این حوزه انجام شده است و در حال حاضر نیز کوبا، مکزیک، نیکاراگوئه و برزیل در حال بررسی راه های همکاری معدنی با ایران هستند.

این گزارش می افزاید: ایرنا در این زمینه به نقل از ولادیمیر آندره گونزالس کسادا، سفیر کوبا در تهران نوشته است: "در نشست کمیسیون مشترک همکاری 2 کشور که در بیست و هفتم بهمن 1395 در هاوانا برگزار شد، علاقه مندی این کشور برای فعالیت ایران در بخش معدنی کوبا مطرح شد. قرار است موضوع با پیگیری وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نتیجه برسد. هاوانا همچنین برای همکاری در بخش معدن و صنایع معدنی ایران از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) آمادگی دارد."

بنابراین گزارش، سفرای مکزیک، نیکاراگوئه و برزیل نیز تاکید داشتند: "نیکاراگوئه درصدد است سرمایه گذاران بخش معدن و دیگر صنایع را جذب کند و در این زمینه با ایران رقابت دارد. همچنین سوابق تاریخی نشان می دهد مکزیک در زمینه اکتشاف معدن سابقه 2500 ساله دارد و از 500 سال پیش به همراه پرو در زمینه نقره و طلا فعالیت کرده است. چنانچه قرار باشد در عرصه های اقتصادی بین مکزیک با ایران همکاری بیشتری صورت گیرد، یک برنامه مجزا نیاز است. 70 نوع ماده معدنی در بخش معدن برزیل شناسایی شده و این بخش سهم هشت درصدی در تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. تهران- برازیلیا زمینه های مختلف و طرح های گوناگونی دارند که می توانند برای مشارکت و سرمایه گذاری در آنها اقدام کنند."

یادآور می شود: آمارهای تجاری نشان می دهد حجم مبادلات ایران با کشورهای آمریکای لاتین نزدیک به چهار میلیارد دلار است که ظرفیت افزایش آن وجود دارد.

(منبع: خبرگزاری شبستان)

محبوب ترین اخبار

ثبت نام در خبرنامه ایمیلی سایت سنتینلا

برای اطلاع از اخرین رویدادها در امریکای لاتین عضو شوید!